Het eerste verhaal uit de vandaag gestartte Mycellium-serie ´Landbouw, geen roofbouw´ is getiteld ¨Nederland kan vooroplopen in eerlijke landbouw – Inzetten op een duurzaam voedselsysteem is ook economisch de beste keuze¨. Lees hier meer over de hele verhalenserie.
Vandaag komen Jeroen Candel (universitair hoofddocent Voedsel- en Landbouwbeleid aan Wageningen University & Research) en Joost van Strien (oprichter van biologisch akkerbouwbedrijf Zonnegoed en de No shit movement) aan het woord.
Een paar citaten uit dit verhaal:
Candel: ¨Overheden zeggen wel dat ze het voedselsysteem willen verduurzamen, maar het huidige beleid ondersteunt voornamelijk de status quo. Er is een gapend gat tussen wat er wetenschappelijke bekend is en het politieke debat. Bijna alle landen in Europa doen meer op het gebied van voedselbeleid dan Nederland¨.
Biologisch boer Van Strien stapte in 1997 over van gangbaar naar biologisch omdat hij biologisch zag als de enige toekomstbestendige vorm van boeren. Hij maakt gebruik van bestaande subsidies om zijn bedrijf klaar te maken voor een klimaatonzekere toekomst. Van Strien: ¨Subsidies komen terecht bij dierlijke productie, terwijl we naar plantaardig toe moeten. De overheid moet bijspringen en fondsen oprichten om het niet-productieve deel van de biologische landbouw te belonen. Alle ketenpartijen hebben hierin een rol te spelen¨.
Lees hier het hele eerste verhaal: https://lekkernassuh.org/wp-content/uploads/2025/04/Mycellium-01-Nederland-kan-vooroplopen-in-eerlijke-landbouw-Candel-van-Strien.pdf
De gelijknamige petitie ´Landbouw, geen roofbouw!´ van campagnegroep DeGoedeZaak is hier te vinden en te tekenen: https://actie.degoedezaak.org/petitions/landbouw-geen-roofbouw